dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Warszawa. Spotkanie "Wymysiöeryś – mały język, ważna sprawa"

Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” zaprasza na bezpłatne spotkanie „Wymysiöeryś – mały język, ważna sprawa” dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą, w czasie którego będzie można zapoznać się z kulturą i historią Wilamowic oraz unikalnym językiem mieszkańców miasteczka. Zaprezentowane zostaną także wypracowane materiały edukacyjne. Spotkanie odbędzie się w piątek, 13 kwietnia 2018 o godz. 17:30.

Wiadomość archiwalna

A A A

autor(ka): AnnaJakubowska

2018-04-09, 08.52

Wilamowice to niewielkie miasteczko między Bielskiem-Białą a Oświęcimiem, założone w XIII wieku przez osadników z Europy Zachodniej. Przywieźli oni ze sobą własny język wymysiöeryś – dziś jeden z najbardziej zagrożonych języków Europy. Choć do czasu końca II wojny światowej wilamowski był podstawowym językiem komunikacji dla mieszkańców miasteczka, obecnie sprawnie posługuje się

nim zaledwie około trzydziestu, głównie starszych, osób. Przyczyną gwałtownego spadku liczby użytkowników języka wilamowskiego były represje ze strony władz komunistycznych, które w okresie powojennym doprowadziły do usunięci tego języka a z przestrzeni publicznej na kilka dziesięcioleci i do znacznego ograniczenia międzypokoleniowego przekazu kulturowego.

Obecnie w Wilamowicach prowadzone są badania językoznawcze, działania animacyjne i rewitalizujące. Dzięki interdyscyplinarnej współpracy powstały nowe materiały edukacyjne, gry i zabawy, wspierające opowiadanie o wilamowskich tradycjach, zarówno najmłodszym pokoleniom Wilamowian, jak i osobom spoza miejscowości.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, podczas którego chcemy się podzielić rezultatami tej współpracy, opowiedzieć o Wilamowicach, ale także przekazać dalej wypracowane narzędzia:

Podczas spotkania będzie można:

  • posłuchać o historii i kulturze Wilamowian,
  • poznać podstawowe zwroty w języku wilamowskim,
  • zastanowić się wspólnie nad znaczeniem rewitalizacji języka i kultury,
  • poznać narzędzia wspierające opowiadanie o dziedzictwie Wilamowic,
  • zagrać w nową grę planszową o Wilamowicach.

Gościem spotkania będzie Tymoteusz Król - etnograf, aktywista, rewitalizator języka wilamowskiego.

Uczestnicy spotkania będą mogli otrzymać grę planszową „Handuł. Kupcy z Wilamowic” autorstwa Karola Madaja i Jana Madejskiego do wykorzystania w swoich instytucjach/ organizacjach.

Chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres

.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „#Wilamowice mówią”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Projekt wspiera Sklep Podróżnika www.sp.com.pl.

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść ogłoszeń o szkoleniach i za jakość oferowanych usług.

miejsce: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW ul. Żurawia 4, s. 104, ul. Żurawia 4, s. 104, Warszawa, woj. mazowieckie
data wydarzenia: 2018-04-13
organizator: Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna" im. Witolda Dynowskiego
adres: Warecka 4/6, 00-040 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie
e-mail: pracownia@etnograficzna.pl
www: http://etnograficzna.pl 
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.