dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

AntyUniwersytet - wyższy poziom pozarządowej edukacji

Czy możliwe jest osiągnięcie jeszcze większych sukcesów w działalności organizacji pozarządowych? Odpowiedź może nie być tak oczywista jak się niektórym zdaje. W działalności społecznej też istnieje swoisty "szklany sufit", który uniemożliwia dalszy rozwój, a zmiana zawsze wymaga wysiłku, a nie tylko powtarzania, nawet coraz lepiej, tego co już się robiło. kolejny kurs wirtualny rozpocznie się już 1 lutego

autor(ka): Piotr Frączak

2018-01-10, 08.55

Czy możliwe jest osiągnięcie jeszcze większych sukcesów w działalności organizacji pozarządowych? Czy jesteśmy w stanie przekonać społeczeństwo, że organizacje nie tylko są potrzebne i przydatne, ale w istocie są niezbędne dla każdego z nas? Czy możliwe jest powszechne przekonanie, że wspieranie organizacji to obowiązek obywatelski, który wiąże się z przyjemnością świadomego przyczyniania się do wspólnego dobra? Nie chodzi o sukces tej czy innej organizacji, ale o zmianę funkcjonowania społeczeństwa, w którym dobre organizacje cieszyć się będą autentycznym prestiżem i wsparciem (także finansowym) obywateli.

Od prawie trzydziestu lat sektor pozarządowy się profesjonalizuje. Setkami szkolą się działacze i pracownicy, ale rozwój organizacji hamuje jakiś szklany pułap. Małe są ciągle małe. Duże zaś czasem rosną, ale rzadko znacząco zwiększają swoje oddziaływanie - idąc za coraz większe pieniądze na coraz większe kompromisy. Pojedyncze sukcesy cieszą i budzą nadzieję, ale ciągle nie przekładają się na zmianę jakościową w sektorze.

Zmiana jest możliwa

Każda prawdziwa zmiana musi się zacząć od zmiany "w głowie". To my - pozarządowcy - musimy poddać krytycznej refleksji nasze doświadczenia. Musimy zacząć się naprawdę profesjonalizować, tzn. zdobyć wiedzę teoretyczną i praktyczną na podstawowe dla sektora tematy. Uwspólnić tę wiedzę tak, by nie była jedynie wiedzą jednostek, lecz środowiska i aby "pamięć instytucjonalna" sektora umożliwiała kolejnym pokoleniom działaczy - zamiast wyważać otwarte drzwi - dobudowywać wspólną wiedzę i zarówno rozwijać się indywidualnie, jak i tworzyć wspólnie mądrość zbiorową.

AntyUniwersytet jako propozycja

Konieczność pogłębiania wiedzy podstawowej, która pomaga zweryfikować stosowane metody, oceniać osiągane efekty jest niewątpliwa. Różne mogą być jedynie sposoby uczenia się. Jedną z nich jest AntyUniwersytet - system samokształcenia dostosowany do potrzeb zaganianych działaczy społecznych. Pojedynczy kurs AU to jedynie sześć krótkich tekstów, które trzeba przeczytać i skomentować w ciągu 6 tygodni. Oznacza to, że wystarczy ok. pół godziny raz w tygodniu na przeczytanie i skomentowanie tekstu, by systematycznie pogłębiać swą wiedzę dyskutując z innymi. Kursy bowiem odbywają się w grupach 5-12 osobowych, a doświadczenie mówi (14 kursów podstawowych, które ukończyło ponad 70 osób), że społecznicy mają bardzo różne, często kontrowersyjne, poglądy. AU pomaga nam raczej ugruntować swoje przekonania i zrozumieć intencje i motywacje innych, niż ich do czegoś przekonywać.

Tematyka kursów

Poza kursem podstawowym

  • “Stowarzyszenia i państwo”,

do dyspozycji studentów AU są kursy wprowadzające do bardzo różnych tematów:

  • "Feminizm",
  • "Społeczeństwo obywatelskie",
  • "Ekonomia społeczna",
  • "Obywatelskie nieposłuszeństwo",
  • "Zniewolony umysł",
  • "Historia KSS KOR",
  • "Tradycje antyuniwersytetu"...

w przygotowywane są kolejne.

Formy pracy

Najprostszą formą zaliczenia kursu prowadzonego zgodnie z naszymi zasadami jest kurs wirtualny - dyskusja w grupie dyskusyjnej, na której co tydzień pojawia się nowy tekst.

Możliwe i zalecane jest jednak również tworzenie lokalnych grup samokształceniowych (np. złożonych z członków jednej organizacji) i dyskutowanie tekstów na cyklicznych spotkaniach. Takie grupy powstały już m.in. w Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach i Sosnowcu.

Zapraszamy do współpracy - kolejny kurs wirtualny już 1 lutego. Zapraszamy. Zgłoszenia na .

Pod tym samym adresem można umawiać się w sprawie wsparcia przy tworzeniu grup samokształceniowych.

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść ogłoszeń o szkoleniach i za jakość oferowanych usług.

data wydarzenia: od 2018-01-10 do 2018-02-28
organizator: Stowarzyszenie Dialog Społeczny
adres: Strzelecka 3 lok. 12, 03-433 Warszawa-Praga-Północ, woj. mazowieckie
tel.: 22 416 40 30, e-mail: asocjacje@ofop.eu
www: http://asocjacje.org/antyuniwersytet/ 
źródło: Stowarzyszenie Dialog Społeczny
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.