dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Warsztaty w projekcie „Razem płyniemy ku samodzielności"

„Razem płyniemy ku samodzielności. Organizacja warsztatów żeglarskich dla osób z różnymi niepełnosprawnościami z województwa pomorskiego”. Dla kogo? Osoby z różną niepełnosprawnością (15 osób); Wolontariusze osób z niepełnosprawnością (9 osób); Mieszkańcy województwa pomorskiego (z 8 powiatów). Lokalizacja: pomorze Gdańskie. Termin: sierpień. Udział bezpłatny.

Wiadomość archiwalna

A A A

autor(ka): Magdalena Kokot

2017-08-01, 08.52

W pierwszej połowie sierpnia przeszkolimy Państwa z zakresu zachowania form bezpieczeństwa na morzu. Będzie to grupa 24-osobowa, czyli osoby z niepełnosprawnościami jak i wolontariusze.

W drugiej połowie sierpnia odbędą się warsztaty żeglarskie, które przewidzieliśmy dla 24 osób podzielonych na trzy grupy. Każda z grup będzie miała możliwość skorzystania z dwudniowych warsztatów żeglarskich.

Szczegółowy opis działań w ramach projektu:

Nasz projekt to swoisty obóz sportowy dla łącznej grupy 24 uczestników. Mogą się Państwo zapisać do jednej z dwóch grup tj. grupy osób z niepełnosprawnością albo grupy wolontariuszy, opiekunów. Pierwszą z grup stanowić będzie 15 osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, a drugą grupę 9 opiekunów, trenerów, którzy będą stanowili wsparcie podczas codziennej aktywności na jachtach. Warsztaty żeglarskie będą trwały łącznie 8 dni, zrealizujemy je w drugiej połowie sierpnia.

Wszystkie przewidziane atrakcje zostały zaplanowane tak, by mogły być wykonywane przez osoby z różnymi niepełnosprawnościami, a ich głównym przesłaniem jest podnoszenie poziomu samodzielności oraz wzrost aktywności fizycznej wśród tej grupy społeczeństwa.

Jednym z głównych przesłań niniejszego projektu jest zwiększenie udziału społecznego osób niepełnosprawnych wśród pozostałej części ludności. Pragniemy to osiągnąć poprzez specjalistycznie zaplanowane działania uwzględniające ścisłą współpracę niepełnosprawnych uczestników obozu z kadrą instruktorsko-trenerską.

Żeglarstwo wywiera ogromny wpływ na osobowość człowieka, kształtuje silną wolę, uczy przełamywać słabości. Zmusza do odkrycia w sobie odpowiedzialności, zaradności, hartu ducha. Przyzwyczaja do współpracy z innymi, szybkiego podejmowania decyzji, stanowczości w dążeniu do celu, wyrabia nawyk nieustępliwości. Wymaga odwagi, spokoju, zrównoważenia, opanowania i uwierzenia we własne siły oraz możliwości.

Pomaga też żyć na lądzie. „Pełnokrwisty” wilk morski – sprawny czy niepełnosprawny, widzący czy niewidomy – nie odwróci się plecami do życia, nie porzuci obowiązków. A żeglarstwo to również, albo przede wszystkim, możliwość zmiany środowiska, nawiązania nowych kontaktów towarzyskich, a wszystko bez względu na okoliczności, stan kondycji fizycznej, psychicznej oraz wiek.

Podczas obozu początkujący żeglarz będzie się uczył najpierw m.in. nazewnictwa, podstaw bezpieczeństwa i poruszania się po pokładzie. Potem, w czasie żeglowania, przyjemność przebywania na jachcie wiąże się z szeregiem czynności, jakie członek załogi wykonuje w zespole z pozostałymi. Kapitan jednostki, przed rozpoczęciem rejsu, dzieli załogantów na wachty, czyli grupy osób wspólnie wypełniających obowiązki kilkugodzinnej nawigacji, sterowania i obsługiwania żagli. Do tego dochodzą obowiązki kambuzowe związane np. z przygotowywaniem posiłków i sprzątaniem, czyli przez zabawę uczestnicy będą się uczyć wykonywania normalnych czynności codziennych zaspakajających swoje potrzeby.

Podczas obozu nabędą też Państwo wiedzę z zakresu nie tylko teorii i praktyki żeglowania, ale również z takich zagadnień jak: nawigacja, meteorologia, ratownictwo morskie i ratownictwo medyczne przydatne tak samo w życiu codziennym w różnych okolicznościach, tradycje marynistyczne itp.

Każdy rejs to ogrom wrażeń, bo żeglarstwo to podejmowanie walki nie tylko z własnymi słabościami czy przypadłościami, ale i przeciwnościami natury. Wzmaga, więc aktywność ruchową, poprawia stan zdrowia, podnosi życiowy optymizm i wiarę we własne siły.

Nie zwlekaj! Zapisze się i Ty! I wypłyń na szerokie wody, poszerz swoje horyzonty.!

Więcej informacji: https://drive.google.com/file/d/0B7qknKBOzP0TaXRzQktGSkMxcXc/view?usp=sharing

https://web.facebook.com/otwartyswiatdlawszystkich/

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść ogłoszeń o szkoleniach i za jakość oferowanych usług.

miejsce: Gdańsk,
data wydarzenia: od 2017-08-21 do 2017-09-10
organizator: Fundacja "Otwarty Świat Dla Wszystkich"
adres: Jarosława Dąbrowskiego 71, 82-200 Malbork, woj. PM
tel.: +48 609-633-723, e-mail: otwartyswiatdlawszystkich@gmail.com
www: http://otwartyswiatdlawszystkich.org 
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.